Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Maturanti v Praze

Na neděli 18. září 2011 se už od jara těšili letošní maturanti Gymnázia ve Velkých Pavlovicích. V tento den měl totiž vypuknout jejich poslední „školní“ výlet, který symbolicky uzavře léta bezstarostného středoškolského studia a posune je blíže k očekávané zkoušce dospělosti.

Již brzo ráno jsme se sešli ve vlaku do Prahy, abychom v následujících čtyřech dnech mohli společně navštívit nejen nejvýznamnější pražské památky, ale i dvě divadelní představení.

Program byl nabitý již dlouho dopředu, proto jsme ani chvíli po příjezdu do hlavního města neotáleli a vydali se poznávat známá i méně známá místa, která nám Praha mohla nabídnout. První den jsme navštívili Chrám sv. Víta, Vladislavský sál nebo Zlatou uličku na Pražském Hradě, dále Malou Stranu či věž na Staroměstské náměstí. Velký zájem vyvolala u studentů prohlídka věže malostranského chrámu sv. Mikuláše, ve které za minulého režimu byla pozorovatelna StB. I když až k expozici vedlo přes 300 schodů, nikdo z nás nelitoval. Nejen že jsme si mohli prohlédnout Prahu z jiného úhlu, než nabízejí jiné známé památky, ale především jsme se dozvěděli nemálo zajímavých věcí o praktikách Státní bezpečnosti.

I každý další den nám nabízel nové zážitky a zkušenosti. V pondělí jsme na pozvání paní předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové navštívili sídlo našich poslanců. První překvapení na nás čekalo hned po příchodu - jakožto hostům paní předsedkyně nám bylo v zasedací místnosti nabídnuto pohoštění. Následně jsme se s paní průvodkyní Hanou Brabcovou mohli podívat na místa, která většina z nás zná pouze z televizní obrazovky. Podívali jsme se do sálu, kde zasedají naši poslanci, i kuloárů. Prohlídku jsme zakončili v tiskovém středisku, které slouží novinářům.

Ani úterý nebylo na zážitky skoupé. Zájezdovým autobusem jsme se přepravili do Lidic, města vypáleného za druhé světové války. Tam jsme v Památníku absolvovali krátký program, který nás seznámil s lidickou tragédií. Procházka po bývalých Lidicích v nás zanechala nesmazatelné stopy, protože jsme mohli na vlastní oči vidět místa, kde před 60 lety zemřelo více než 170 lidí a odkud museli odejít i všechny ženy a děti, aby nacistický režim pomstil atentát na Reinharda Heidricha.

Nedílnou součástí literárně-historické exkurze do Prahy bývá i návštěva divadelních představení. Letos padla volba na dvě vynikající inscenace. První z nich - hra Na útěku -  se konala v divadle Ungelt - malém divadélku poblíž Staroměstského náměstí. V této inscenaci excelují dvě významné české herečky - Zlata Adamovská a Jana Štěpánková. Výkony obou zmiňovaných dokázaly strhnout celý sál, proto není divu, že na konci všichni diváci tleskali vestoje. Druhé představení se uskutečnilo v divadle Na Vinohradech. Zde jsme měli možnost zhlédnout hru podle stejnojmenného anglického seriálu Jistě, pane ministře. Viktor Preiss, František Němec či Jan Šťastný nás s humorem vtáhli na dvě hodiny do prostředí anglické politiky.

Poslední den, ač unavení, jsme ještě absolvovali prohlídku interiérů Národního divadla. Jako náhrada za hlediště, do kterého jsme nemohli vstoupit kvůli probíhající zkoušce, nám byla nabídnuta prohlídka Prezidentského salonku a také výhled z balkonu, kde stojí známé sochy Bohuslava Schnircha - modely trig a sochy Apollóna a Múz.

 

I když nám počasí v průběhu exkurze příliš nepřálo, nikdo z nás své účasti jistě nelituje.

 

Mgr. Jana Strouhalová, Mgr. Pavla Míchalová, Mgr. Petr Kadlec

 

Fotogalerii z výletu maturantů do Prahy otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto: Archiv Gymnázia Velké Pavlovice

 

27-09-2011-BK